Istotną częścią proaktywnego postępowania jest chwalenie i docenianie tych,
którzy dobrze się wywiązują ze swoich obowiązków
Nie jesteśmy narodem specjalnie lubiącym chwalić innych. Musi się wydarzyć coś naprawdę nadzwyczajnego, aby zasłużyć na pochwałę.
Kiedy ostatnio pochwaliłaś swojego męża, ot tak za to, że zarabia pieniądze, że dobrze Cię traktuje, że jest Ci wierny, że pomaga w domu, wykonując na Twoją prośbę (albo i bez proszenie) różne domowe czynności?
A Ty kiedy pochwaliłeś żonę za to, że przygotowuje większość posiłków, utrzymuje dom w porządku, że troszczy się o dzieci i potrafi stworzyć milą atmosferę?
Kiedy dziękowaliście sobie, że jesteście dla siebie podporą w życiu, że lubicie ze sobą rozmawiać?
A kiedy powiedzieliście dzieciom, że to wspaniale mieć dziecko, które nie dostaje uwag za niedobre zachowanie, nie angażuje całego domu do pomocy w lekcjach a Was nie wzywa się do szkoły?
To wszystko, co tu wymieniłam, to niby normalne rzeczy, niby oczywiste… nic nadzwyczajnego. Nikt się tutaj nie wykazał jakąś specjalną gorliwością.
Tak, nadzwyczajne jest dopiero chwalenie bez specjalnego powodu.
To ono czyni tę czynności wyjątkowymi, a przed wszystkim powoduje,
że chwalona osoba czuje się wyjątkowo.
Na tym polega tu proaktywność: Nie działamy na zasadzie to normalne, zatem traktuje to jakby się należało, ale doceniam fakt, że jest po prostu dobrze.
A ponadto to wcale nie jest takie oczywiste, że ktoś zarabia pieniądze, jest przyzwoity, przygotowuje posiłki czy dba o mieszkanie. Wielu ludzi tego nie robi. I wtedy oczywiście zasługują na naganę, mruczenie pod nosem i inne wyrazy niezadowolenia, czyż nie? Jakoś łatwiej przychodzi zganić niż pochwalić. I niestety czasem w tym ganieniu brakuje proaktywnej przerwy na wybór właściwej, adekwatnej reakcji.
W firmie także niekoniecznie trzeba czekać na to, aż ktoś zabłyśnie nadzwyczajna aktywnością, wyjątkowym zachowaniem. Można ludzi chwalić za codzienne wykonywanie obowiązków, za robienie tego na dobrym poziomie
Doceniajmy małe rzeczy, małe zasługi i codzienne wywiązywanie się z obowiązków.
To wzmacnia nie tylko naszą więź z innymi ale także dobre zachowania chwalonych osób.
Paradoksalnie chwaląc innych również my sami czujemy się lepiej i… lepsi
Dziś pochwal kilka osób… za normalne ale właściwe zachowania.