Iwona Majewska-Opiełka

Łącznik

Budowanie poczucia własnej wartości
to nawiązywanie kontaktu z siłą, która jest w nas

 

Człowiek nie jest tak prosty, jak próbujemy go opisać. Ani biologia, ani psychologia, ani tym bardziej filozofia nie ma pełnej charakterystyki ludzkich cech. Jest to tym bardziej złożone, że ludzie różnią się od siebie w zakresie niemal każdej, nawet najbardziej oczywistej ludzkiej cechy. Warunki zewnętrzne, w jakich żyjemy, różnią się od siebie znacznie,  a do tego różnorodne życiorysy ludzkie również mają wpływ na to, kim w efekcie się stają się ich posiadacze. Te same cechy osobowościowe czy nawet fizyczne mogą być w jednej sytuacji postrzegane jako siła, w innej – jako słabość. Więcej, to, co my sami uważamy za własną siłę, może być zupełnie przeciwnie odbierane przez innych. To dlatego między innymi badanie silnych i słabych stron uważam za mało przydatne. Jedyna niewątpliwa wartość tego ćwiczenia, to pochylenie się nad sobą, dokładniejsze przyjrzenie, zwiększenie świadomości siebie.

 

Prawdą jednakże jest to, że każdy z nas ma w sobie moc czyli talenty wszelakie, zdolności, predyspozycje czy inne indywidualne cechy (również fizyczne), które czekają na to, żeby z nich korzystać, rozwijać je i żeby przy ich pomocy mieć poczucie spełnionego życia. Wykorzystanie tej mocy we właściwy sposób i we właściwym czasie, czyli zamienienie jej w odpowiedni sposób na działanie, staje się siłą człowieka. Dopiero wtedy można mówić naprawdę o sile.

 

Poczucie własnej wartości wydaje się być pierwszym łącznikiem
pomiędzy potencjałem, jaki w nas drzemie
a środowiskiem i sposobem, w jaki najlepiej można go wykorzystać.

 

Kiedy nie ma się poczucia własnej wartości, co zwykle łączy się z niską samooceną czyli świadomością swoich pozytywnych cech, osiągnięć i sukcesów, nie jest nawet łatwo wyliczyć pozytywne informacje na własny temat. Wiem to, ponieważ jest to jedno z pierwszych ćwiczeń, które robię z większością klientów.

Brak poczucia własnej wartości powoduje też nie zawsze dobrze nam służącą interpretację zachowań innych ludzi, ich oczekiwań, w ogóle – niekorzystną interpretację środowiska. Sprawia, że pytania jakie – świadomie lub nie – zadajemy sobie w procesie myślenia, mogą mieć charakter osądzający negatywnie siebie lub innych. Takie deformacje mogą powodować, iż będziemy  po prostu reagować na to, co się dzieje zamiast dokonywać wyboru najlepszego zachowania, nie docierając w konsekwencji do naszej siły.

 

Natomiast poczucie własnej wartości jest tą cecha charakteru, która zapewnia nam zarówno właściwsza ocenę środowiska jak i większą świadomość swoich talentów oraz odwagę sięgania po nie.   W zależności od tego, jaki światopogląd przyjmiemy myśląc o powstaniu człowieka – ewolucyjny czy kreacjonistyczny  – poczucie własnej wartości będzie utraconym darem Boga dla człowieka, albo  cechą jeszcze nie wykształconą. Tak, czy inaczej. Każdy z nas, z pomocą innych, musi sam zadbać o to, by mieć poczucie własnej wartości.

 

Kocham siebie i szanuję,
Wiem, że potrafię i zasługuję

 

Ten dwuwiersz powstał jako definicja poczucia własnej wartości w czasie  zajęć Akademii Trenerskiej,  klika lat temu. Sądzę, że znakomicie oddaje jego istotę. Z tego wypływa takie podejście do siebie, które umożliwia docieranie do wszystkiego, co jest nam potrzebne aby realizować to na co zasługujemy i co na pewno potrafimy.

 

Dziś po prostu powtarzaj od czasu do czasu ten wierszyk.

 

 

 

 

Print Friendly

Optimum aktywacji

Brak wysokiej samooceny może uruchamiać serię wątpliwości,
które będą podnosić poziom aktywacji,
poziom napięcia emocjonalnego… aż do szkodliwego.

 

Na pewno każdy słyszał o sytuacji, kiedy  ktoś starannie przygotowany do jakiegoś egzaminu czy konkursu, nie osiągał satysfakcjonujących go wyników. I nie dlatego, że pytania go zaskoczyły… ot myśli nie mógł pozbierać. Mówi się  w takich sytuacjach, że bardzo się denerwował, albo wręcz, że nerwy go zjadły. A może i Wy byliście w takiej sytuacji?  Ja miała takie momenty, na przykład w czasie  konkursów  czytelniczych, które wprawdzie wygrywałam, ale serce omal nie wyleciało mi z klatki piersiowej. W liceum miewałam też momenty całkowitego zaćmienia umysłu w czasie klasówek z matematyki. Niestety często w wyniku tych zaćmień dostawałam ocenę niedostateczną.

 

Ciekawe, że konkursy czytelnicze jednak wygrywałam, natomiast klasówki z matematyki… przegrywałam. Jak to wytłumaczyć?
Ogólnie nie miałam wówczas poczucia własnej wartości, nie wierzyłam w siebie.

 

Przy każdej ważnej czynności, w której inni sprawdzają nasze kompetencje
czyli niejako na nowo nas dla siebie definiują,
podnosi nam się poziom ogólnego napięcia.  
Kiedy mamy poczucie własnej wartości i dobrą samoocenę,
ta ocena nie definiuje nas dla siebie samych
i efektem jest leciutki stres wytwarzający korzystne napięcie motywacyjne. 

 

Jednakże, kiedy nie ma się poczucia własnej wartości definiujemy siebie niemal wyłącznie poprzez ocenę środowiska. A kiedy w siebie nie wierzymy, robi się ono zbyt silne i może wręcz paraliżować działanie.  

Co do mojej wiedzy czytelniczej miałam wszelkie prawo podejrzewać, że dam sobie radę.  Docierało do mnie sporo informacji od moich nauczycieli i kolegów na temat mojej wiedzy. Zatem napięcie choć i tak zbyt wysokie, dało się okiełznać. Inaczej było z matematyką – tutaj miałam wręcz inne wiadomości i nie potrafiłam zapanować nad zbyt wysokim napięciem.  Można powiedzieć, że w zakresie czytelnictwa i szerzej – języka polskiego – miałam wysoką samoocenę. Odpowiadając na pytania byłam zdenerwowana, jednakże  poziom pobudzenia nie był tak wysoki, żeby przeszkodzić mojej pamięci. W sytuacji klasówek napięcie spowodowane wątpliwościami i lękiem czy dam sobie radę było tak silne, że nie byłam w stanie myśleć. 

 

Posłużyłam się konkretnym, własnym przykładem żeby wytłumaczyć jak to działa. Widać tu, że można mieć wysoką samoocenę i nie mieć poczucia własnej wartości, a można przy braku poczucia własnej wartosci nie mieć również niską samoocenę. Czy można mieć niską samoocenę i nie mieć poczucia własnej wartości? Nie.

 

Oczywiście wysoka samoocena to półśrodek, nie wystarczy do optymalnego funkcjonowania w życiu… potrzebne jest poczucie własnej wartości. Jednak  warto zadbać chociaż o nią. Niezbędne jest tutaj oczywiście zgłębianie danego tematu, ale również kolekcjonowanie dobrych informacji na temat poziomu wykonania przez nas określonych zadań. Proście życzliwe Wam osoby o informację zwrotną, sami nie mówcie o tym, co robicie niczego niedobrego. Przeciwnie – warto podkreślać to, co robimy dobrze. Trzeba się uczyć z doświadczenia, wykorzystywać lekcje losu…doskonalić. Nie ma jednak potrzeby wątpić w swoje działanie, negatywnymi określeniami odbierać sobie siłę.

 

Dziś zrób coś dla wzmocnienia swoje samooceny w zakresie ważnej dla Ciebie czynności. Na przykład wypisz listę tego, co Ci już w tym wychodzi… Poświęć przynajmniej pół godziny żeby tę czynność doskonalić. 10 tysięcy godzin poświęconych jakiemuś zajęciu, czyni Cię ekspertem.

 

 

Print Friendly

Wybacz

Brak wybaczenia, obojętnie czy sobie, czy innym,
powoduje coś, co nazywam syndromem ściśniętego serca

 

W książkach i filmach bardzo często można spotkać postacie, częściej są to kobiety, które są pozornie nieczułe, bardzo zasadnicze, skoncentrowane na działaniu i wręcz perfekcyjnym wywiązywaniu się z obowiązków, bywa, że są wręcz niesympatyczne. Jeśli to bajka, udaje się czasem komuś pełnemu miłości otworzyć ich serce, jeśli inny rodzaj literatury, raczej nie… A w życiu?  W życiu jeśli nie zajmie się swoim ściśniętym sercem samemu, szansa na jego otwarcie także nie jest wielka.

Marta z Nad Niemnem, tak naprawdę nie mogła sobie wybaczyć, że nie zdecydowała się poślubić Bohatyrowicza. Jej serce było ściśnięte, zamknięte na miłość, a nawet na czułość. Barbara Niechcicowa z Nocy i dni również nie mogła wybaczyć sobie i światu, że to Bogumił jest jej mężem. Ona także oddała się obowiązkom i zrzędziła, kiedy tylko nadarzała się okazja.  

 

W życiu takich ludzi jest mnóstwo.  Częściej są to kobiety, ale zdarzają się również mężczyźni. Bywa, że ci ostatni w takich sytuacjach szukają zemsty albo nienawidzą osoby, która postrzegają jako tę, co skrzywdziła. A jeśli to oni zrobili coś, czego wybaczyć sobie nie potrafią, topią to uczucie w alkoholu (coraz częściej robią to również kobiety)… Nie zmienia to jednak faktu, że ich serce też jest ściśnięte.

 

Bywa, że to wewnętrzne skurczenie wychodzi na twarz. Zacięte usta, na których rzadko gości uśmiech, wręcz kamienny wyraz twarzy, zimny wzrok,  chłodny, sarkastyczny lub złośliwy sposób wypowiadania się, kapanie żółcią tu i ówdzie w postaci złośliwych komentarzy na temat ludzi i świata czy zrzędzenia i złowieszczenia.

 

Dlatego wybacz!
Wybacz sobie, komuś, losowi.
Sobie najpierw.

 

Czy dziś zrobiłbyś to, co wtedy? Nie? Zatem wybacz sobie. Te kilka lat temu nie byłeś taki mądry, a ponadto to nie byłeś TY… dziś nie masz już żadnej z tamtych komórek – zastąpiły je inne, nowe.

Wybacz innym. Oni również mogli nie wiedzieć co czynią, a poza tym nie zawsze to, co Tobie wydaje się dobre, jest dobre dla kogoś innego. Zwłaszcza serce, jak wiadomo, nie sługa. A nawet jak wiedzieli, że nie postępują dobrze, też wybacz…

Wybacz. Wybacz tym bardziej, że to Twoje serce jest ściśnięte i wciąż Ty ponosisz konsekwencje, tego co się kiedyś wydarzyło.

 

Czasami wymaga to nieco starań. Na pewno nie trzeba o tym myśleć i wciąż od nowa roztrząsać. Zrób sobie raz albo dwa porządną sesję: wyobraź sobie, że rozmawiasz z Tą osobą i powiedz jej jak bardzo cierpiałaś z powodu jej czynów. Ale zakończ ją słowami: A teraz wybaczam ci. Żyj spokojnie. I ja jestem spokojna.. i wolna.  Jeśli wierzysz w Boga, możesz dodać: Niech ci Bóg błogosławi.

Jeśli czułeś się bardzo skrzywdzony, może potrzebnych będzie więcej sesji. Jednak, uwierz, to odejdzie i naprawdę uwolnisz się i uwolnisz swoje serce. Będziesz szczęśliwszy, weselszy, łatwiej będzie Ci prawdziwie kochać.

 

Dziś zacznij wybaczać, powiedz: wybaczam sobie to, że….. I jestem spokojna. Wybaczam XY, że …. I jestem spokojny.

 

 

Print Friendly

Kompensacja

Brak umiejętności potrzebnych w jakiejś dziedzinie nie zmienia faktu,
iż potrafimy znakomicie robić inne rzeczy

 

Nie znam się na wielu rzeczach, pewne czynności opanowałam na bardzo miernym poziomie, a niektóre czynności – proste dla innych – pozostaną dla mnie na zawsze niezdobytym obszarem.  Nie jestem dobrym kierowcą i nigdy nie przepadałam za prowadzeniem samochodu, nie jestem też miłośniczką żadnego sportu, nie jeżdżę na nartach, nie biegam, nie chodzę na siłownię, ot robię parę ćwiczeń w domu i spaceruje z kijami. Nie wykonałam nigdy prawidło przewrotu bokiem, tak zwanej gwiazdy, stania na rękach – także, i nie przeskoczyłam przez kozła. Lubię gotować, jednak nie mam i na tym polu spektakularnych osiągnięć. Nigdy niczego nie uszyłam… no może w dzieciństwie ubranka dla lalek, a i to niezbyt ładnie. Nie wykonuję większości domowych obowiązków samodzielnie, nie piekę pysznych ciast, nie przygotowuję znakomitych deserów, nie  nakrywam pięknie do stołu i nie posiadłam sztuki ikebany… Nie mam świetnego słuchu i pięknego głosu, choć przez wiele lat śpiewałam w chórze. Nie potrafię ładnie rysować, nigdy nie malowałam… ale jakoś nie czuję, aby  miała w tej dziedzinie ukryty talent. Nie uprawiam jogi, nie medytuję i nie jestem wegetarianką.
W liceum byłam słaba z matematyki, choć na studiach okazało się, że świetnie sobie z nią radzę, nie byłam tez orłem z fizyki i chemii.  Nie jestem dobra w księgowości i planowaniu wydatków i kosztów. Nawet włosów nie potrafię sobie sama ładnie ułożyć…  To wyliczanie można byłoby długo kontynuować. Znałam dzieci, które umiały to, czego ja nie umiałam, a dziś z przyjemnością podziwiam kobiety, które świetnie radzą sobie z tym wszystkim z czym ja nawet nie próbuję. I nie uważam tego za słabości. Ot, po prostu, czegoś nie mam.

 

Za to znam się wielu sprawach jak mało kto i udało mi się w zdobyć różne umiejętności.  Świetnie jeździłam na rowerze i łyżwach. Jestem bardzo sprawna, mam znakomity refleks, mogę i lubię długo chodzić, pod warunkiem, że pod drodze widzę ładne widoki. Potrafię miło zaaranżować każde wnętrze i stworzyć miły nastrój w mieszkaniu. Kiedyś robiłam ciekawe swetry na drutach a i dziś pewno potrafiłabym coś wydziergać.  Mam porządek i ład w każdym miejscu, choć moja Mama wróżyła mi inną przyszłość w tym zakresie. Mam świetne poczucie humoru i dużo się śmieję, nawet kiedy jestem sama… Albo płaczę ze wzruszenia. Potrafię też siedzieć sama w ciszy, przygotowuję sobie regularnie estetyczne posiłki i w ogóle dbam o siebie.
Zawsze bardzo dużo czytałam i do dziś czytam więcej niż znakomita większość znanych mi osób. Mam świetną pamięć i znakomicie potrafię kojarzyć różne fakty, analizować i doprowadzać do syntezy… krótko mówiąc jestem inteligentna. Mam sporą wiedzę. Potrafię ładnie mówić, a nawet porwać tym mówieniem do działania. Umiem też słuchać… Kocham muzykę, zwłaszcza klasyczną i często bywam w operach i salach koncertowych. Nawet teraz towarzyszy mi koncert Rachmaninowa.
Jestem zaradna i dobrze zorganizowana. Mądrze pracuje, inwestując swój czas w to, co jest tego warte. Potrafię zarabiać pieniądze i od wielu lat jestem samowystarczalna w tym zakresie.  Mam ładny charakter pisma i potrafię przenosić na papier swoje myśli. I potrafię dobrze dobrać sobie ubranie…  Ta lista mogłaby się jeszcze ciągnąć i ciągnąć.  

Nie jest ważne to czego nie potrafimy, ale to co umiemy robić.
Na tym warto się skupiać, to ćwiczyć i z tego się cieszyć.

Nie musimy wszystkiego umieć ani ze wszystkim sobie świetnie radzić. Mamy cały świat do pomocy i kompensację w postaci tego, co umiemy.

 

Pomyślcie dziś proszę dziś co potraficie robić dobrze, bardzo dobrze i w czym jesteście znakomici.

 

Print Friendly

Źródło siły

Bez poczucia własnej wartości nie ma wiary w siebie, w swoje siły

 

Co pozwala nam wierzyć w siebie, oczekiwać powodzenia w różnych sytuacjach? Doświadczenie? Pamięć tego, że udało nam się już wcześniej coś podobnego, że w innych sytuacjach dawaliśmy sobie radę?  Na pewno tak. To dość istotna wiedza, zwłaszcza, kiedy jest utrwalona przez podkreślenie swojego sukcesu przez siebie samego  lub/i pochwały innych. Lepiej utrwala się wtedy w naszej podświadomości i  zwiększa wiarę w siebie.
No a co z działaniami, do których dopiero poodchodzimy czy też będziemy je  przeżywać po raz pierwszy? Tutaj znacznie mniej pomoże świadomość innych sukcesów, potrzebne jest uogólnione przekonanie, że poradzimy sobie w każdej sytuacji, ponieważ mamy wszystko, co jest nam potrzebne do osiągania sukcesów, a staranie, zaangażowanie i skupienie na tym, co jest do zrobienia… po prostu sobie załatwimy – działając.  To jest właśnie prawdziwa wiara w siebie oparta na poczuciu własnej wartości.

Codziennie obserwuje wspaniałych ludzi, którzy dokonują znakomitych rzeczy, a nie czują, by robili to naprawdę dobrze, a tym bardziej, aby było to coś  istotnego. Niepotrzebnie porównują się wciąż do innych… a przecież jak się dobrze poszuka, zawsze może znaleźć się ktoś, kto robi to co my na – choćby odrobinę – wyższym poziomie. Można się od niego uczyć, należy podziwiać, jednak nie zmienia to przecież faktu, że my to również robimy… I robimy dobrze.

Kobiety częściej werbalizują brak wiary w siebie. Czasami jest to jedynie asekuracja, uprzedzanie świata, że to może mi nie wyjść, czasem szczere wyznanie, rzadziej – kokieteria. Te wyznania są niepotrzebne. Nie dodadzą siły, a zabrać ja mogą.

Mężczyźni wprawdzie nie wyrażają głośno swojej niepewności, ale jeśli nie mają poczucia własnej wartości (a często nie mają), to wszelkie działanie znacznie więcej ich wówczas kosztuje.  Jeśli w ich podświadomości nie ma wdrukowanej informacji o tym, że sobie poradzą, bo zawsze sobie (jakoś) radzą, to stres towarzyszący działaniu może być znacznie wyższy niż trzeba.  Łączy się to nie tylko z negatywnym wpływem na zdrowie – co oczywiste – ale również może osłabiać siłę niezbędną do wykonania danego zadania. A tego żaden mężczyzna by nie chciał.

 

Aby uwidocznić swoją siłę,
która zamienia naszą moc – wewnętrzny potencjał – na działanie,
potrzebna jest wiara w siebie.
Wiara w siebie jest prostą konsekwencją poczucia własnej wartości.

 

Dlatego poczucie własnej wartości, czyli z jednej strony poczucie godności, ważności i świadomość wartościowej tożsamości, z drugiej zaś wdrukowane do podświadomości pozytywne informacje na własny temat  jest tak ważne. Z niego płynie wysoka i adekwatna samoocena oraz wiara w siebie. Warto nad tą cechą pracować: docierać do książek i ludzi, którzy mogą w tym pomóc a już na pewno samemu wzmacniać ja każdym słowem, a nawet myślą.

 

Myśl dziś dobrze o sobie i mów również w taki sposób. Nie werbalizuj swoich wątpliwości na własny temat. Po prostu działaj i osiągaj dobre wyniki albo… ucz się.

 

 

 

Print Friendly

Lubić to znaczy…

Bez lubienia nie ma mowy o przyjaźni.
Trzeba odczuwać przyjemność w kontaktach z przyjacielem,
lubić jego sposób bycia, temperament,
podzielać – przynajmniej częściowo – zainteresowania.

 

Jak to się dziej, że kiedy rozstają się kiedyś zakochani w sobie ludzie, rzadko mają ochotę spotykać się ze sobą; nawet wtedy, kiedy mają dzieci, które to przecież podobno łączą.

Przyczyn jest pewno wiele, ale główna to chyba ta, że fascynują nas erotycznie często osoby zupełnie od nas różne, czasem nawet krańcowo. Takie poznawanie drugiego człowieka, kiedy w ciele hulają feromony dostarcza wiele przyjemności… tym bardziej, że najczęściej różowe okulary namiętności sprawiają, że ta inność nas zachwyca. Kiedy jednak poziom feromonów spadnie, a życie stanie się mniej romantyczne  a bardziej codzienne, okazuje się, że nie ma się czym wspólnie zająć, a czasem nawet nie ma o czym rozmawiać. Odkrywamy w tej drugiej osobie obszary, które nas irytują, albo których nie lubimy i zaczyna się… usiłowanie zmienienia tej osoby, czyli dostosowanie do własnych… no niestety… potrzeb.

 

Lubi się bowiem za coś.

 

Mistrzyniami są tu kobiety, częściej one – mniej lub bardziej świadomie – nastawiają się na zmienianie.  Tak naprawdę kończy się wtedy związek partnerski. Cóż to bowiem za partnerstwo, kiedy jedna z osób przejmuje odpowiedzialność za rozwój drugiej, stara się ją zmienić, udoskonalić na własny sposób?  Trzeba też spojrzeć w oczy prawdzie na temat związku: była namiętność, nie było intymności opartej na przyjaźni. Taki związek nie najlepiej rokuje. Robert Sterneberg nazywa to miłością niedorzeczną.

 

W przyjaźni jest inaczej – zwykle zaprzyjaźniamy się z kimś, z którym coś nas łączy, z kim lubimy robić różne rzeczy, mamy o czym rozmawiać. Tutaj również się czasem uzupełniamy, ale to nas tylko wzbogacę. Przyjaciela czy przyjaciółkę lubimy. Lubimy wspólne chwile, rozmowy, nawet milczenie, ot –  przebywanie ze sobą.  A przecież nie serwowalibyśmy sobie tego, gdyby taka osoba robiła coś, co nas irytuje.  Zresztą nie irytuje nas, bo przyjaciół wybiera się właśnie spośród takich osób, których sposób bycia akceptujemy. W przyjaźni jesteśmy otwarci, nie udajemy, nie zdobywamy.  Lubienie tego nie wymaga, w miłości erotycznej jest różnie. Oczywiście przyjaźniąc się i lubiąc możemy mieć różne zdania na jakiś temat, możemy dyskutować, ba spierać się nawet, jeśli jest to dla nas ważne. Tylko taka przyjaźń przetrwa,  w której lubi się tę osobę naprawdę.

Naturalnie na miano przyjaciela czy przyjaciółki zasługuje się przez lata. Nie każdy sympatyczny kontakt zamienia się w przyjaźń. Lubimy wiele osób. Podoba nam się ich sposób bycia, ale nie łączą nas głębsze więzy .  Nie lubimy tej osoby tak dalece, by chcieć z nią spędzać więcej czasu czy otwierać się przed nią. To, że ktoś nam się podoba, nie znaczy jeszcze, że go specjalnie lubimy.

 

Prawdziwa miłość opiera się także na lubieniu, to pozwala wierzyć, że kiedyś będzie także przyjaźnią. Piękne są też związki, które wywiodły się z przyjaźni. Intymność to element charakterystyczny zarówno dla przyjaźni jak i miłości. Zaangażowanie w związek, zobowiązanie  - to również element obu związków. To, co je różni – to namiętność, erotyzm.

 

Jeśli ludzie naprawdę się lubią,
mogą odbudować albo zbudować przyjaźń, intymność,
a nawet obudzić czy rozbudzić namiętność.

 

A lubienie zaczyna się od szczerości i od poznawania.

 

Kiedy ostatnio spotkałaś czy spotkałeś się z kimś kogo naprawdę lubisz?  
Czy możesz zrobić coś dla lubienia kogoś, z kim jesteś blisko?

 

Print Friendly

Doskonała ja, doskonały Ty

Bądźmy sobą w sposób doskonały

 

Chyba każdy z nas zauważył, że pewne rzeczy przychodzą łatwiej, inne zaś wymagają czasem specjalnych starań. Jest też tak, że w jakichś rolach czujemy się tak, jakby były skrojone dokładnie na naszą miarę, a w innych musimy się napinać czy jakoś nadzwyczajnie starać.  A kto zastanawiał się dlaczego tak jest? Ja się zastanawiałam wiele razy. I choć najpierw moje wnioski nie były do końca właściwe, to w końcu znalazłam na siebie najlepszy sposób. Na siebie! Tu nie ma bowiem wyjść uniwersalnych i pasujących do każdego.  W ogóle tak jest z psychologią i wszelkimi radami: trzeba je dostosowywać do własnego unikatowego, jedynego w swoim rodzaju profilu.

 

Tak, jak nie istnieje jedyna słuszna dieta zapewniająca zdrowie i witalność,
tak nie istnieje jedyny i najlepszy sposób na to,
aby stać się najlepszą, najpełniejszą wersją siebie.

 

Choć jako ludzie podlegamy  tym samym biologicznym i psychologicznym prawom, to jednak sposób na to, aby właściwie się znaleźć wśród tych praw, każdy powinien znaleźć samodzielnie.

Na pewno takim prawem – może raczej aksjomatem – jest stwierdzenie, że każdy z nas ma w sobie jakieś talenty, jakieś zdolności, mnóstwo wartościowych cech. Osobiście skłaniam się do wiary, że człowiek na najgłębszym poziomie w ogóle jest dobry. Rzecz w tym jednak, żeby te cechy pokazać, niejako wyjąć na zewnątrz.  Żeby można to było zrobić trzeba zajrzeć do środka i zobaczyć co tam jest. Trzeba siebie poznać, popatrzyć na zachowania, posłuchać odczuć w różnych sytuacjach i wyłapywać te momenty, w których czujemy się najlepiej, najpełniej.  Trzeba siebie nieco zanalizować. Znakomicie nadaje się do tego pisanie dziennika czy poddanie się innej formie autorefleksji.

Może to, co robisz to nie jest Twoja bajka? Może nie do tego zostałeś stworzony? Jeśli mimo starań, mimo stosowania się do różnych wskazówek skuteczności, nie odnosisz sukcesów, to może trzeba zająć się jednak czymś innym. Jeśli pracujesz naprawdę na najwyższym poziomie swoich możliwości i nie masz efektów, to definitywnie… nie Twoja bajka.

 

Nie wiem jak to jest w wypadku Panów, ale wiem na pewno, że my kobiety kupujemy czasem jakąś sukienkę czy bluzkę po to tylko, aby jej nigdy nie założyć, albo założyć raz, podczas kiedy inne ciuchy nosimy na okrągło.  A czy nie jest podobnie z przyjmowanymi rolami, ze sposobem,  w jaki wcielamy się w różne funkcje? Nie udawaj nikogo. Bądź sobą, tylko sobą najlepszym wydaniu, w doskonałej wersji siebie. 

Sprowadza się to do tego, aby w każdym momencie działać na najwyższym poziomie swoich aktualnych możliwości, nie pozwalać sobie na bylejakość i psychologiczne rozmemłanie  ale nie starć się być perfekcyjnym w każdej roli. Nic dobrego z tego nie wychodziło, bo standardy tej perfekcji zwykle nie są nasze własne i często nawet nas na taką perfekcję nie stać. 

 

To tak, jak z panią domu.
Jest wiele odmian doskonałych pań domu, nie trzeba być perfekcyjną. 

 

Kiedy pisałam ten tekst, nagle uświadomiłam sobie, że nie jestem najdoskonalszą możliwą wersją siebie w tym momencie. Od kilku dni niezbyt dobrze się czuję, pozwalałam sobie zatem na pewna taryfę ulgową…. Jednak dziś mogłam więcej.  Przerwałam pisanie, wymodelowałam włosy, włożyłam ładną sukienkę i korale i wróciłam do tekstu. Natychmiast poczułam się lepiej… i  w swojej skórze.

 

Spoglądaj dziś na siebie i na to, co robisz. Czy to Twoja bajka i Twoja skóra? I czy wszystko robisz na najwyższym poziomie swoich możliwości?

 

 

 

 

Print Friendly

Pozytywni ludzie

Bądźmy pozytywni i przydatni.
Generujmy dobrą energię.
Niech wszyscy myślą, a niektórzy nawet głośno mówią:
„Jak dobrze, że już jesteś”

 

Znasz takich ludzi, przy których świat się ożywia, jakby bardziej chce się żyć i raptem spostrzegasz, że się bezwiednie uśmiechasz? Takie osoby są zwykle bardziej energetyczne, weselsze, pozytywnie nastawione do wszelkich codziennych wydarzeń, a kiedy podają rękę, czujesz ciepło i jakby… siłę.  Nie ściskają ręki, nie potrząsają nią zamaszyście, a i tak czuje się ich dobrą energię i ich moc.  Często się uśmiechają, nic zatem dziwnego, że prawem mimikry uśmiechasz się i ty. Rozmowa podnosi na duchu, czasem uskrzydla, albo w obojętnej tonacji faktów rozmawia się o tym, co mogłoby być lepiej. Zwykle w towarzystwie takich osób czas szybciej mija, a a po rozstaniu sami mamy więcej energii, przychylniej patrzymy na świat i przynajmniej przez jakiś czas wszystko przychodzi nam łatwiej. 

Ja znam takich ludzi. Nawet sporo i to z różnych obszarów życia: Nauczycielka polskiego, ksiądz Zygmunt,  Rex Moughan, Marianna Williamson czy nieżyjący już niestety Stephan .R. Covey i Wayne Dyer – to tylko niektórzy. To pod ich wpływem kiedyś postanowiłam, że sama będę takim człowiekiem. W mojej misji życia jest zdanie: Każdym działaniem dokładam pozytywną energię do świata.

Żeby to robić nie trzeba się starać, kiedy jest się z innymi ludźmi… to przychodzi samo. Trzeba natomiast starać się wtedy, kiedy jest się samemu, a nawet specjalnie o siebie dbać.Trzeba uważać aby nie tylko wypowiadane słowa były pozytywne,miały takiż zakres emocjonalny, ale nawet, aby dobre były myśli.

To ważne co się ogląda, co czyta i z kim przebywa. Pozytywny nastrój, widoczna chęć życia i działania nie rodzi się w próżni, to efekt właściwych programów wpisywanych do podświadomości. Trzeba też mądrze siebie kochać, co zaowocuje poczuciem własnej wartości i towarzyszącą mu wysoką, adekwatna samooceną.

 

Nie jest łatwo być pełnym miłości i dobrych uczuć dla innych,
kiedy nie ma się ich dla siebie. 

 

Jak można być pomocnym dla innych, jeżeli sobie pomóc się nie chce czy nie może?

Kiedy staje się taką osobą ludzie chętnie do nas podchodzą, chcą z nami rozmawiać, być blisko nas, czasem wręcz ogrzać się w naszym cieple. A kiedy jesteśmy częścią ich życia i na chwilę znikniemy, tęsknią. I witają nas radośnie, gdy wracamy… albo gdy oni wracają. Nie ma piękniejszego uczucia.

 

Zadbaj dziś dobrze o siebie, tak aby łatwiej było Ci rozświetlić czyjeś życie. Postaraj się zresztą… czyjeś życie też rozświetlić.

 

 

Print Friendly

Nie kocha się za coś

Ani na miłość ani na przyjaźń nie trzeba zasługiwać
rezygnacją z siebie i bezsensownym poświęcaniem się

 

Kocha się za nic. To oczywiste! Nie zdążysz się jeszcze zasłużyć ukochanemu czy ukochanej, kiedy on albo ona czują już owe motyle w brzuchu. To oczywiście jeszcze nie miłość, ale dobry do niej wstęp i… bez zasług. Dlaczego zatem później, ludziom – szczególnie kobietom – przychodzi do głowy, żeby rezygnować ze swoich spotkań z koleżankami, z rysowania czy tańca… tylko dlatego, że on tego nie podziela albo wręcz nie pochwala. Dlaczego w imię miłości ( a konkretnie prowadzenia domu i zajmowania się dziećmi albo też zarabiania pieniędzy ) niektórzy rezygnują ze studiów czy z czegoś, co niegdyś nazywali pasją?  Tak naprawdę nikt na tym nie zyska. Nawet jeśli istotnie zadba się lepiej o potrzeby doczesne, to straci człowiek,  jego tożsamość. Często staje się to przyczynkiem do utraty poczucia własnej wartości czy przynajmniej spadku samooceny. To zaś niekorzystnie wpływa na wzajemne relacje z tymi, dla których dokonało się tych poświęceń. Sporo jest takich aktów – większych i mniejszych, które niestety czasem zamieniają się w pretensje czy żal, a bywa nawet, że osoba, która nawet nie wiedziała że z czegoś się dla niej się rezygnuje, zostaje obarczona winą za nieudane życie.

 

Rezygnując z miłości dla siebie… tak naprawdę zapomina się jak się kocha.

 

Chyba właśnie dlatego, że gdzieś w podświadomości, a wręcz w jakiejś zbiorowej mądrości, mamy zakodowane, że na miłość trzeba sobie zasłużyć, tak wielu ludzi dokonuje takich wyborów.

Już prędzej na przyjaźń trzeba sobie zasłużyć, ale chyba też nie poświęceniem swoich pasji i życia ale życzliwą obecnością, gotowością do wysłuchania, dzielenia chwili, wsparcia…

Przyjaźń i miłość się pielęgnuje, a polega to na tym, że po prostu masz ochotę zrobić coś dobrego dla drugiej osoby i nawet jeśli będziesz musiał przy tym zrezygnować nieco ze swoich korzyści, to robisz to, bo większą wartością jest dla ciebie ta osoba.  Nie robisz tego po to, aby na przyjaźń zasłużyć, ani nawet w imię przyjaźni ale dlatego, że pragniesz dobra tej drugiej osoby. I rzadko są to akty naprawdę altruistyczne, nie rezygnujesz z siebie i nie poświęcasz swoich idei ani wartości  

 

Do przyjaźni czy miłości wnosi się przede wszystkim siebie samego
– pełnego, spełnionego człowieka, który szanuje i kocha siebie,
a dzięki temu może rozlewać swoją miłość na innych.

 

Zarówno przyjaźń jak i miłość raczej nas ubogaca i wzbogaca,  pozwala na szereg obopólnych triumfów. Wzmacnia, nie osłabia. We dwoje , we dwóch czy we dwie – to więcej i piękniej.

 

Zadzwoń dziś do przyjaciela. Umówcie się na wyjątkowe spotkanie. A może warto odkurzyć jakąś zapomnianą relację? A co do miłości? Kochaj siebie prawdziwie. Zyska na tym Wasz związek.

 

 

 

Print Friendly

Mój kochany, moja kochana…

Agresywna wypowiedź zwiększa w nas
- niejako rykoszetem – poziom podniecenia
i wywołuje je u odbiorcy.

 

Czy słyszysz czasem, jak ktoś tłumaczy swoje agresywne, zbyt głośne czy zbyt dosadne a nawet wulgarne wypowiedzi, że robi to, aby wyjąć z siebie uczucie złości, gniewu czy frustracji? A może słyszałeś również, że takie wyładowanie jest potrzebne? Może tłumaczył Ci ktoś, że kiedy czasem w drodze ma do czynienia z bardzo nierozsądnym czy nieumiejętnym kierowcą, to musi jakoś wyładować swoją złość, a takie przekleństwo pod adresem kierowcy wydaje się całkiem dobrym sposobem?

Tylko kierowca nawet tego nie słyszy… Natomiast słyszy ten, kto to powiedział,  a niedobra energia tego słowa wraca do niego. Może nawet faktycznie w danej chwili poczuje się nieco lżej (bo chyba nie lepiej?) jednak to negatywne ładowanie dotrze do podświadomości i będzie tam siedziało. Poczeka sobie i wyjdzie później… w kolejnym akcie agresji. Jeśli będzie to sytuacja, w której można jej użyć, jest szansa, że będzie silniejsza, a jeśli nie… to stłumiona urośnie jeszcze bardziej i może wybuchnąć bez naszej kontroli…a nawet bez winy tego, na kim się skupi. Może to być nasze dziecko albo inna bliska osoba.

 

Badania pokazują, że słowa o negatywnym zabarwieniu i agresywne zachowania nie osłabiają w nas agresji, ale przeciwnie – wzmacniają ją. Ponadto, dając sobie takie prawo raz ,drugi, trzeci i kolejny, tworzymy – w sytuacji emocji, które najczęściej nazywamy gniewem lub złością – nawyk agresywnych zachowań. A może się potem zdarzyć, że nawet bez tej emocji nasze zachowania będą bardziej agresywne, a sposób mówienia atakujący, osądzający, nawet wulgarny.

 

Nie warto tego robić, ponieważ jest to typowo reaktywne zachowanie oddające innym kontrolę nad naszymi emocjami i sposobem, w jaki na nie reagujemy. Nie warto tego robić, bo przestajemy szanować, a czasem nawet lubić, ludzi, których tak traktujemy. Nie warto tego robić również dlatego, że wprowadzamy do świata więcej negatywnej energii i rzadko załatwiamy sobie w ten sposób jakąś potrzebę. Nie warto tego wreszcie robić, ponieważ nie buduje to otwartych, bezpiecznych relacji – zmienia ludzkie zachowania, często powstrzymuje od szczerości czy gotowości do dawania informacji zwrotnych albo podejmowania decyzji grążących nawet drobnym niepowodzeniem. Nie warto robić tego również dlatego, że nie służy to naszemu ciału. Resztki negatywnej energii zalegają w nas i oddziałują na komórki naszego ciała.

 

Co zatem robić, żeby nie ulegać niepotrzebnemu gniewowi a już na pewno, aby nie reagować agresją  werbalną?

 

Kiedy czujesz, że jakaś sytuacja Cię irytuje,
nazwij nie to, co się dzieje w Tobie,
ale to, co się dzieje na zewnątrz
i zrób to w sposób, który osłabi tę reakcję.

 

To bardzo proste w wypadku kierowców jadących zbyt wolno czy niepewnie. No skręcaj, skręcaj. Uwierz w siebie – powiedział kierowca taksówki, którą jechałam. A moja koleżanka niepewnych kierowców z obcą rejestracją sympatycznie pyta: Jak się panu /pani Warszawa podoba? Zanim krzykniesz na dziecko pomyśl sobie: mój mały skarb, uczy się życia albo moja córeczka jeszcze sobie z tym nie radzi… czy cokolwiek innego, co ustawi właściwie perspektywę Twojego spojrzenia na sprawę. Nie nakręcaj się, kiedy na kogoś czekasz, przecież możesz… nie czekać. Broń i tłumacz zawsze najpierw kogoś w swoich myślach nim zaczniesz z nim rozmawiać.

Zapewniam, że tak działając będziesz się lepiej czuł a wszelkie relacje na tym zyskają.

 

Dziś zwolnij, nie reaguj natychmiast, powiedz wcześniej coś do siebie, co Cię uspokoi i pozwoli lepiej zobaczyć daną sytuację.   Zanim coś powiesz niedobrego, pomyśl  sobie: mój kochany…..  moja kochana…..

 

 

 

 

Print Friendly

Szkolenia

05.12.2015

Rozwijanie Inteligencji Finansowej

Gdzie: Warszawa
Prowadzi: Iwona Kordjak

więcej szkoleń

Spotkania KSD

Brak zaplanowanych spotkań

Lubisz ASDIMO?

Kanał YouTube

KOMENTARZE


„Jesteśmy nawzajem za siebie odpowiedzialni. Zbiorowo. Świat jest naszym wspólnym dążeniem. Możemy powiedzieć, że jest jak ogromne puzzle, i każdy z nas jest jego bardzo ważną i niepowtarzalną cząstką. Razem możemy się połączyć i zrodzić potężną przemianę na świecie. Pracując nad wyniesieniem naszej świadomości na wyższy poziom duchowego zrozumienia, zaczniemy uzdrawiać siebie, potem innych i świat.” -Betty Eadie w książce pod redakcją R. Carlsona i B. Shielda „Podręcznik dla duszy”

ARCHIWA BLOGA

Dołącz do nas na Google+