Iwona Majewska-Opiełka

Dzień Dobrego Słowa – lipiec 2016

Przytul_słowemNigdy nie lekceważ mocy słów.
One poruszają serce, a to serce porusza ciało

Hamza Yusuf

 

Znowu Dzień Dobrego Słowa, a ja – jak zwykle 13. dnia każdego miesiąca – staram się słowami przybliżyć jego ideę. Jest podobna do tej, która towarzyszyła powoływaniu innych, a jednak łatwiej niektórym zrozumieć dlaczego jest Dzień Matki, dzień pamięci o takich lub innych wydarzeniach, a nawet Dzień Kota niż  Dzień słowa… i to jeszcze dobrego. Czasem pytają mnie wprost, chyba nieco retorycznie: Czy tak nie powinno być codziennie? Zgoda, codziennie powinno się używać jak najczęściej dobrych słów i jak najrzadziej, najlepiej wcale, tych niedobrych. Codziennie też powinno się zdawać sobie sprawę z tego, że ojciec jest ważną postacią w naszym życiu i dawać mu tego dowody, a o pewnych wydarzeniach czy ludzkich dokonaniach, zwłaszcza tych, o których mówi historia, pamiętać. Myślę, że jeśli ma się kota, to trzeba o niego dbać i lubić go, doceniać co wnosi w nasze życie… i nie raz na rok ale codziennie. Zatem równie dobrze można zapytać o sens istnienia innych dni.

Takie dni są po to, aby uświadomić sobie silniej niż zwykle pewne wartości, potrzeby czy zjawiska. Czasami niektórzy uświadamiają sobie przy tej okazji coś po raz pierwszy. Dziecko celebrując Dzień Ojca, dowiaduje się, że  tata zasługuje na podziękowanie, na specjalną uwagę, że bycie tatą to coś istotnego i ważnego, a posiadania taty to radość.  I tak jest ze słowami, z ich programującą naszą podświadomość rolą – co miesiąc uświadamiamy sobie ich wagę i zawsze znajdzie się ktoś, kto usłyszy o czymś po raz pierwszy. Każdy wie, że raczej nie powinno się przeklinać, używać wulgaryzmów czy przezywać  innych, a słowa takie jak dziękuję, przepraszam, proszę czy wszelkiego rodzaju pozdrowienia umilają nam codzienność. Ale czy każdy wie, że nieudanych przedsięwzięć czy niemiłych wydarzeń nie warto nazywać porażką, że lepiej mówić o błędzie, o lekcji, o doświadczeniu rozwojowym? Nie wszystko musi się udać za pierwszym razem. Nie wszystko w ogóle musi się udać. Często trzeba się czegoś nauczyć (jeszcze), dowiedzieć, udoskonalić swoje działanie, a za niektóre rzeczy w ogóle nie należało się brać…  Nawet przegrana to nie zawsze porażka. Można przegrać bitwę i wygrać wojnę, tak jak niektóre przykre doświadczenia mogą stanowić preludium do późniejszych ponadprzeciętnych dokonań.  Cały szereg zdarzeń w życiu to po prostu logiczne konsekwencje naszych wyborów – korygujące doświadczenia pozwalające się uczyć. Nazywając coś na przykład błędem czy mówiąc o pozbawionych sensu zachowaniach albo o nieprzykładaniu się do jakiejś pracy… dajemy sobie szansę na rozwój, na zmianę… niejako diagnozujemy  to, co się wydarzyło. A co możemy zrobić z porażką? Jeśli coś było pozbawione sensu, już to wiemy i następnym razem pomyślimy przed działaniem, jeśli nie przyłożyliśmy się do czegoś, wiemy, że trzeba to traktować poważniej i więcej pracować. A jeśli pracowaliśmy dobrze, staraliśmy się i nasze zachowania były jak najbardziej sensowne, a i tak nie udało się czegoś dokonać, to może zabrakło serca, może nie jest to zgodne z naszymi predyspozycjami, nie jest nasze… A może po prostu zabrakło szczęścia. A wtedy to jest brak sprzyjających okoliczności a nie porażka.

Normalnie nie używałabym nawet w tekście tego słowa, ale chcę pokazać o co chodzi w idei posługiwania się dobrymi słowami, pragnę zachęcić do zmiany języka.

Tak Dzień Dobrego Słowa jest po to, aby choć jedna osoba uświadomiła sobie, że słowa kreują naszą rzeczywistością.

 

Codziennie jakieś słowo staje się ciałem.
Dlatego trzeba uważać jak się mówi, jak nazywa to wszystko, co nas spotyka.

 

A nade wszystko warto zmienić sposób mówienia  sobie, swoim samopoczuciu i stosunku do życia. Cokolwiek się bowiem mówi, afirmuje się ten stan, umacnia jego chemiczną czy elektryczną reprezentację w naszej świadomości i podświadomości. Jeśli chcemy, aby coś istotnie było naszym udziałem, mówmy to… ale jeśli nie… użyjmy innych słów, takich które dają rozwiązanie lub zostawiają nadzieję. Czasem warto po prostu zamilknąć.

P.S. Przesyłam dziś tekst afirmacji, powodującej, że lepiej się czujemy, wzmacniamy dobre samopoczucie, wręcz zdrowie. Niestety jest to angielska wersja. Proszę zauważyć jak różnie podawane są dobre słowa.  Jak różne jest tępo i grafika. Momentami wszystko dzieje się tak szybko, że wiadomo, iż dociera wyłącznie do warstwy podświadomości. To programowanie podprogowe.

 

https://youtu.be/Xx5Z2l2o514

 

 

 

 

 

Print Friendly

Dzień Dobrego Słowa czerwiec 2016

dzieńdobregosłowa_megafonz motylamiPowiedz to dobrym słowem

 

tytuł książki Iwony Majewskiej-Opiełki

 

 

13 dzień każdego miesiąca to data, która sprawia, że bez względu na to mam czy nie wenę, ile mam czasu i jak się czuję, piszę coś o wadze słów, o ich roli i wpływie na nasze życie. To już nawyk. Nie mogłabym się chyba dobrze czuć i normalnie funkcjonować tego dnia, gdybym nie podzieliła się z Czytelnikami mojego bloga i Znajomymi z Facebooka kolejną refleksją na temat używania dobrych słów. Moim nawykiem jest również osobista dbałość o język. Rzadko zdarzają mi się słowa o zabarwieniu negatywnym… tylko wtedy, kiedy są to jedyne właściwe w danym momencie słowa.

 

Dobre słowa, to bowiem nie tylko słowa o zabarwieniu pozytywnym,
ale właściwe dla danego przekazu, dla skutku jaki chcemy osiągnąć.

 

Słowa są podstawową częścią komunikacji, ta zaś jest po to, aby skutecznie łączyć nas ze światem, ułatwiać rozumienie innych, wyrażenie siebie i współdziałanie.

 

Słowa pozwalają również właściwie tłumaczyć świat samym sobie.
To za ich sprawą może nam się zmienić nastawienie do wielu spraw, nawet do nas samych.

 

Nie wiem czy to moje wrażenie czy może naprawdę twórcy reklam coraz bardziej dbają o przesłanie przekazów informacyjnych. Wśród wielu takich, co wyglądają  jakby były przygotowane przez wyznawców logodydaktyki, czyli mojej koncepcji wspierania rozwoju osobistego, podoba mi się zwłaszcza reklama ING Banku z udziałem Olgi Frycz uczącej wręcz jak jedno słowo może zmienić nie tylko postrzeganie równych sytuacji, ale nastrój. Tym słowem jest  właściwie użyty zaimek dzierżawczy – mój.

 

To słowo wiele zmienia. Jeśli coś jest moje staje się przez to bliższe,  bardziej się z tym łączę.  Dlatego albo mi się lepiej podoba, ale zwiększa mi się  odpowiedzialność za to, co się w tym czymś dzieje, albo powoduje, że zaczynam wręcz inaczej działać.

W tej reklamie młoda kobieta budzi się i od rana nie jest zachwycona życiem. Budzi ją budzik, który czasem brzmi jak pies, pod drodze spotyka starszych mężczyzn, jakichś sprzedawców, pracuje nad projektami… wszystko raczej mechanicznie i bez radości.  A potem mówi: Zacznijmy jeszcze raz. W tej drugiej wypowiedzi mówi mój pies i natychmiast się uśmiecha i przytula budzące ją zwierzę, wśród starszych panów jest szef wszystkich dziadkówjej dziadek. Sformułowanie mój dziadek również wywołuje uśmiech i ciepłe powitanie. Dalej jest mój sprzedawca, u którego kupuje jakiś owoc, moja praca, moje projekty, które wydają się sprawiać więcej przyjemności niż te niczyje. I wreszcie wychodzi  po pracy z przyjaciółmi. Idę w moje miasto… mówi.  Druga część reklamy jest cieplejsza, radośniejsza, bardziej energetyczna.  W tym wypadku chodzi o reklamę banku, mojego banku. A gdyby pamiętać o tym, kiedy mówimy o dzieciach, klientach, sąsiadach,  rodakach…gdyby tak mówić mój kraj, a nie ten kraj.?

 

Piszę to następnego dnia po pierwszym meczu polskiego zespołu na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Nasi wygrali. Wszyscy czuliśmy wczoraj, że to nasza drużyna, może zwiększyły się nawet patriotyczne uczucia. Tak, kiedy wszystko się dobrze dzieje, wówczas te zaimki w wyrażeniach nasz kraj, moja córka, mój ojciec czy mój rodak jakoś łatwiej dociera do naszej świadomości.  To emocje powodują, że chcemy się identyfikować z tymi osobami czy sytuacjami. Można jednak działać odwrotnie: za sprawą odpowiedniego  zwiększać poczucie wspólnoty i identyfikowania się także wtedy, kiedy  nie wszystko jest piękne i… w ogóle nie jest łatwo.

Poćwiczmy przynajmniej dzisiaj!

 

 

 

 

Print Friendly

Dzień Dobrego Słowa – maj 2016

Cytryna_100x100_1a_maly (3)fbPowiedz to dobrym słowem

Iwona Majewska-Opiełka

Jak dotrzymać danej sobie obietnicy, że w każdy Dzień dobrego Słowa napiszę coś na ten temat, kiedy ciało nie bardzo chce trzymać pion i tęskni za komfortem ciepłego łóżka? Jak przypomnieć  Jednym o tym dniu  i pokazać Innym,  że sama pamiętam, kiedy w głowie karuzela… i to nie myśli? Jak zająć mózg pisaniem, formułowaniem zdań i budowaniem myśli, kiedy  wyzwolony dryfuje w sobie znanym kierunku?  I jak zrobić to szybko na tyle, aby organizm tego nie zauważył i znowu dodać się  dominującemu we mnie powołaniu do zajęcia się sobą: powrocie do łóżka, przyrządzenia  naparu z ziół czy czegoś lekkiego do zjedzenia?

Ano właśnie tak, jak to robię:  Przekazując informację o tym, że moja kondycja fizyczna nie sprzyja napisaniu długiego felietonu i robiąc to jednocześnie bez nadużywania słów, które swoją wymową na pewno mi nie pomogą… nie poczuję się od nich lepiej. 

 

To, jak się określa stan swojego zdrowia, sposób w jaki przekazuje się diagnozę innym
i w ogóle jak się rozmawia o swoim samopoczuciu,
ma znaczny wpływ na zarówno na stan naszego zdrowia jak i szybkość dochodzenia do najlepszej formy.

 

Pewno dlatego, że zbytnio się nie rozwodzę nad swoją niemocą i raczej unikam sformułowań mogących  ją jedynie pogłębić, mogę dziś w ogóle napisać choćby krótki tekścik. To pewno dlatego codziennie budzę się w lepszej formie i wiem, że od tej znakomitej dzielą mnie jedynie godziny. Pewno pomocą są również pełne życzliwości słowa płynące do mnie zewsząd, ciepłe słowa i życzenia powrotu do zdrowia, chęć pomocy  i mnóstwo dobrej energii. Tym razem nie prosiłam nawet o to, ponieważ mój stan zaskoczył mnie pewnego ranka na tyle, że nie zdążyłam.  A najdziwniejsze jest to, że przytrafiło się coś takiego w momencie, kiedy jestem naprawdę wypoczęta i  dopieszczona na wszelkie możliwe sposoby.  Moja serdeczna koleżanka mówi, że tu chodzi o przedłużenie efektu sanatorium, w którym to spędziłam kilkanaście dni… No bardzo dziękuję, ale prawdę mówiąc, wolę krótszą wersję, bez przedłuzania.  Z każdą chwilą czuję się coraz lepiej, to moja ulubiona afirmacja, którą powtarzam zawsze w sytuacji, kiedy bardzo sobie tego życzę. I zwykle tak się dzieje, teraz również. Tak działa dobre słowo w praktyce.

Życzę Wszystkim wiele życzliwości w  Dniu  Dobrego Słowa, samych pięknych i pozytywnych sformułowań i… na wszelki wypadek… dużo zdrowia.

 

Print Friendly

Dzień Dobrego Słowa – kwiecień 2016

okladka-8Idea przynajmniej jednego dnia w miesiącu, w którym  specjalnie uważamy, aby nasze słowa były wyłącznie dobre, rozprzestrzenia się. Coraz więcej osób wie, że 13. dzień każdego miesiąca to dzień takich starań.  Tego dnia dążymy do tego, , aby nasze słowa były nie tylko dobre, nie tylko wzmacniały ludzi, żeby nie było w nich wulgaryzmów, ale również o to, aby był to ładny, polski język, który tworzy przyjemną atmosferę. Moja ostatnia książka Powiedz to dobrym słowem znacznie się do tego przyczyniła. Od wielu osób dostaję listy, w których dziękują za uświadomienie wagi słów… nie tylko w tym oczywistym, treściowym wymiarze. Cieszę się.

 

Wszak nawet najbardziej ważkie i kontrowersyjne sprawy mogą być dyskutowane w dobrej atmosferze.

 

To nie jest tak, że jeśli chcemy kogoś zdyscyplinować, zwrócić mu uwagę na niewłaściwe zachowanie czy nawet wyrazić swoją stanowczą dezaprobatę, trzeba używać słów o gorzkim posmaku czy mocnym, nawet negatywnym zabarwieniu. Nie trzeba też nikogo obdarowywać przykrymi epitetami. Nawet złośliwość wyrażana pozornie przyjaznym tonem ma swój negatywny wpływ… szczególnie na tych, którzy tak się wypowiadają, ale częściowo również na tych, co słuchają. A już na pewno nie warto  używać wszelkich niedobrych słów w odniesieniu do siebie. Nawet gdyby to brzmiało dowcipnie, zabawnie i gdyby wszyscy dookoła wiedzieli, że jest to jedynie żart. Cóż, jak już wiele razy w różnych miejscach zaznaczałam:

 

Podświadomość nie zna się na żartach.
Cokolwiek do niej wchodzi przyjmuje jako stwierdzenie wyrażające pewien stan
- prawdę o Tobie, o innych, o życiu.

 

Dlaczego zatem niektórym nie jest łatwo zrezygnować z niedobrych słów? Zgadzają się ze mną, wiedzą, że mam dużo racji, ba, przyznają mi ją… Na pewno ma pani rację, ale… Otóż to… ale. Ale nie jest łatwo zrobić zwrot w innym kierunku, kiedy latami w zasadzie się o tym nie myślało i powtarzało po setki razy jakieś słowo, o którym najlepiej zapomnieć; ale nie będzie tak dowcipnie i błyskotliwie, kiedy zrezygnujemy z niektórych słów, porównań, złośliwości; ale nie będziemy wtedy autentyczni a nasze emocje przyblakną; ale czy inni nas zrozumieją, wszak oni również tak mówią; ale czy nie będzie to sztuczne?

               

Nigdy nie usłyszałam, że sposób, w jaki się wypowiadam jest sztuczny. Nie wydaje mi się, aby ludzie mieli więcej wyzwań ze zrozumieniem mnie niż rozumieniem tych, co o język nie dbają. Jestem bardzo emocjonalna i wyrażam wszelkie emocje, które pragnę wyrazić i, owszem, jestem autentyczna, bo moje prawdziwe ja wcale nie ma ochoty na inne słowa… nigdy jej nie miało.

 

Prawdziwe ja każdego z nas woli dobre słowo, pragnie ładnego języka.

 

Owszem na początku byłam jakby mniej błyskotliwa, jako że nauczyłam się błyszczeć niekoniecznie pozytywnie. Jednak wróciłam do normy i dziś nawet moja inteligencja zyskała.

 

Dlatego odważnie wejdź w Dzień Dobrego Słowa. Przedłuż go na tydzień, miesiąc, na życie. Będziesz szczęśliwszy!

 

 

 

 

 

Print Friendly

Dzień Dobrego Słowa – marzec 2016

okladka-8

Językiem można utwierdzać siebie i innych w poczuciu obfitości,
ale i można je podważać

 

 

Zakończyłam serię krótkich tekstów, które są rozwinięciem cytatów zaczerpniętych przez Dwie Wspaniałe Czytelniczki z moich książek. Napisałam 100 felietonów z nadzieją, że moje – starannie dobrane wręcz wyselekcjonowane – słowa, nie tylko zainspirują do małych dobrych zmian w życiu, ale wniosą dobrą energię, podniosą nastrój i sprawią przyjemność.

 

Dziś jednak kolejny  Dzień Dobrego Słowa,  zatem – jak zwykle od kilku lat trzynastego dnia miesiąca – piszę o roli słów w naszym życiu.

Rozwinę motto do tego tekstu – zdanie pochodzące z mojej książki Słowa na każdą okazję.

 

Poczucie obfitości to stan umysłu
odpowiadający w znacznym stopniu za nasz stosunek do świata,
oczekiwania od życia, nadzieje
ale także działania w kierunku realizacji celów.

 

Jeśli ma się poczucie obfitości potrafi się – z jednej strony -  doceniać i być wdzięcznym za to, co się ma, z drugiej zaś sięgać po to, czego się prawdziwie pragnie, wierząc, że dotrze się do wszelkich niezbędnych zasobów.  To oczywiste, że prawdziwe poczucie obfitości wnosi w ludzkie życie więcej radości i spokoju.

Stan umysłu nie jest równoznaczny ze stanem posiadania, bynajmniej.  Wielu ludzi bogatych wciąż nie ma poczucia obfitości, a ich ciągła, często nadgorliwa, akumulacja dóbr jest wyrazem dążenia do tego stanu. Może niestety zdarzyć się tak, że nigdy nie dotrą do poczucia obfitości. A to między innymi za sprawą słownictwa, które może skupiać ich uwagę na tym, czego nie ma i w ten sposób kreować poczucie braku. Są ludzie, którzy według popularnego dziś podejścia mają niewiele, a jednak wydają się szczęśliwi i zasobni. A to dlatego, że ich język wyraża wdzięczność i zadowolenie z tego co już mają. Oni sami, w przeciwieństwie do pierwszej grupy, mówią o sobie jak o ludziach bogatych, zasobnych i zadowolonymi ze stanu swojego posiadania. W ich sposobie mówienia dominują słowa pozytywne wyrażające radość z tego, co posiadają, zachwyt nad nawet prostymi sprawami i wdzięczność. Dziękuję to ulubione słowo człowieka z poczuciem obfitości. Nawet Bogu raczej dziękuje niż Go o coś prosi. Dziękuje innym ludziom i okolicznościom. Potrafi nawet podziękować sam sobie.

Język obfitości zauważa wszelkie pozytywy życia, a także to, z czego może się cieszyć w swoim życiu. A człowiek posługujący się nim nie używa słów typu biedny, ubogi, ani o sobie, ani o… swoich klientach. Nie mówi, że nie ma pieniędzy i nie tłumaczy w podobny sposób faktu, ze inni udzie czegoś nie kupują. Nie mówi o Polsce, że to biedny kraj. Dzięki temu w jego świadomości i podświadomości nie dźwięczą te smutne słowa i nie zabierają radości życia ni nie zniechęcają do pracy. Nazwanie kogoś biednym nie polepszy jego sytuacji, a nazywanie w taki sposób naszej ojczyzny sprawia, że znaczna część Polaków czuje się jak ubodzy krewni Europejczyków czy innych narodowości uznawanych przez nas za bogatsze. Czy czujemy się lepiej? Nie. A może łatwiej przychodzi nam zarabianie pieniędzy?  Niestety, również nie, przeciwnie, łatwiej wtedy o utrwalanie wzorów zachowań prowadzących do poczucia braku.

 

Zamiast używać przymiotników czy przyimków odgradzających nas od dobrobytu, a będących jedynie interpretacją faktów, lepiej już mówić o faktach. To nie osłabia motywacji do działania.

Zatem mówmy dziś językiem pozytywnym, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów dotyczących naszego stanu posiadania, zdrowia i szansy na jeszcze lepsze życie. Mówmy tak również jutro i przez kolejne dni.

 

Dziś używaj wyłącznie pozytywnego języka.

 

 

 

Print Friendly

Zrobiłam to!

Kiedy wykona się rzeczy, które nie są łatwe,
wtedy życie staje się łatwiejsze

 

Często powtarzam tę prawdę, bo często słyszę od różnych osób: To takie trudne. Różni ludzie mówią tak o różnych sprawach. Jedni o systematyczności,  inni o porannym wstawaniu, jeszcze inni o używaniu pozytywnego języka, a najczęściej – o cierpliwości i miłości bliźniego.  Spotykam się również  z tym, że zaplanowanie pewnych wydarzeń w życiu nie jest łatwe, spisanie celów też nie i znalezienie czasu na codzienną troskę o siebie. Niektórym  nawet marzenia łączą się wykonaniem jakiejś pracy.

Słyszę takie stwierdzenie także wtedy, kiedy proponuję odpowiedzieć na pytania, które pozwalają zastanowić się nad własnym życiem, zmuszają do refleksji nad tym co wybieraliśmy dotąd i skłaniają do ewentualnej zmiany priorytetów.

Oto pytania, na które warto odpowiedzieć. A po przemyśleniu może warto zacząć żyć w zgodzie z odpowiedziami.  

 • Kto jest dla mnie najważniejszy?
 • Co jest dla mnie najważniejsze?
 • Jakie potrzeby chciałbym mieć zaspokojone?
 • Na czym zależy mi w życiu najbardziej?
 • Jak mogę zaspokoić swoje potrzeby cielesne, duchowe, emocjonalne i  intelektualne?
 • Jakie mam talenty?
 • W jaki sposób mogę przyczynić się do rozwoju innych, świata?
 • Co najbardziej lubię robić?
 • Jakie momenty mojego życia uważam za najszczęśliwsze?
 • Dlaczego były szczęśliwe?
 • Co uważam za najbardziej wartościowe w swoim życiu zawodowym?
 • W jaki sposób chciałbym włączyć się w działalność w swoim środowisku?
 • Jakie wartości uważam za najważniejsze?
 • Czy zadowala mnie poziom i jakość mojego obecnego życia?
 • Jakie obszary mojego życia chciałabym zmienić, ulepszyć?
 • Jakie są moje najważniejsze cele życiowe

 Czy warto na samym początku klasyfikować różne zadania i ocenia ich stopień trudności? Czemu to ma służyć? Na pewno nie ułatwieniu pracy. Może jest rodzajem asekuracji, usprawiedliwieniem na wypadek, gdyby nie wyszło? Jednak proponowałabym zrezygnować przynajmniej ze słowa trudne, można zastąpić go słowem niełatwe. Znaczy to samo, a brzmi znacznie łagodniej.  Czytałam nawet o badaniach, które wykazały, iż osoby poinformowane o tym, że wykonywane przez nich zadanie jest trudne, istotnie zachowują się tak, jakby wymagało ono więcej pracy, podczas, gdy te poinformowane o łatwości zadania radzą sobie z nim lepiej i szybciej. To oczywiste.  Samo słowo dodaje ciężaru wykonywanej pracy. Może potem  zniechęcać i powstrzymywać przed działaniem. Tym bardziej, że pewne rzeczy okazują się łatwiejsze niż myślało się o tym początkowo. Trzeba działać.

Kiedy ja sama zabieram się za coś, nie wyrokuję czy będzie to łatwe czy nie. Po prostu zaczynam to robić. Wykonuje pierwszy krok. Obojętnie czy jest to książka, długi spacer, raport z burzliwego szkolenia, ćwiczenia  czy program rocznego programu stymulującego rozwój przedsiębiorstwa.

 Nie inaczej było z krótkimi tekstami, z których ostatni właśnie za Tobą.
Mam nadzieję, że czułeś w nich lekkość, że wchodziły Ci do serca łatwo i przyjemnie…. Tak, jak ja je pisałam

 

Dziś odpowiedz na zawarte  w tym tekście pytania. A potem…. zrób coś.

 

 

 

 

Print Friendly

Świat wnętrza

Kiedy uwagę przenosi się ze świata zewnętrznego na świat wnętrza
– myśli, idei, ducha –
wtedy życie nabiera zupełnie innego wymiaru

 

Osiągając sukcesy, biegnąc od celu do celu i będąc zajętym wykonywaniem zadań prowadzących do kolejnego zwycięstwa, łatwo nie zauważyć, że naszemu życiu czegoś brakuje.  Wypełnione zadaniami dni, uwieńczona sukcesem praca daje nam poczucie działania, a także właściwego zadbania o siebie i bliskich. Sprowadzone do zadań życie przenosi naszą uwagę na zewnątrz nas samych, a czasem wręcz odziera z refleksji, zadumy i troski o duszę. Oczywiście są też pewne prawa wieku i zrozumiała koncentracja na aktywności ludzi młodszych.

Wayne Dyer zrobił badania, z których wynika, że młodzi mężczyźni koncentrują się przede wszystkim na akumulacji dóbr, przygodzie, osiągnięciach i przyjemnościach. Młode kobiety zaś koncentrują się na  rodzinie, poczuciu niezależności, karierze zawodowej, pasowaniu do reszty świata i byciu atrakcyjną.  Każda z tych wartości jest tak naprawdę nastawiona na zewnątrz, to stamtąd pochodzi poczucie, że mamy to, na czym nam zależy. Zewnętrzne warunki, ludzie bądź rzeczy poza nami są też punktem odniesienia  przy ocenianiu na ile nasze życie ma sens.

 

Warto zaznaczyć, że tak mniej więcej około 33 roku życia nasza dusza upomina się o to, co dla niej ważne. Daje znać, że chciałaby czegoś innego, że  potrzebuje troski, której ten styl życia jej nie zapewnia, domaga się po prostu, by ją zauważono i zajęto się nią. Różnie się to objawia: wypaleniem, chandrą, poczuciem braku sensu w tym co się robi, a czasem nawet depresją albo chorobami ciała.

Jeśli właściciel duszy czy – jeśli ktoś woli – jej cielesna powłoka, zdecyduje się wtedy na zatrzymanie, wsłuchanie w siebie i zmianę stylu życia  na taki, aby dusza miała to, na czym jej zależy, życie nabiera innego wymiaru. Zaczynamy lubić przebywanie ze sobą samym i swoimi myślami, nie boimy się samotności;  nigdy nie jesteśmy samotni, choć często – sami.

 

Dusza żyje w świecie ciszy, myśli, idei, piękna.
Ważne aby w każdym momencie życia dawać jej taka pożywkę.

 

Tym bardziej, ze kiedy przychodzi popołudnie życia wartości się zmieniają. Jak pokazują badania Dyera dojrzali mężczyźni cenią sobie duchowość, spokój wewnętrzny, rodzinę ale także szczerość i poczucie misji w rozumieniu poczucia Boga. Nie chcą już biegnąć, chcą zatrzymać się przy bliskich i zagłębić nieco w siebie. Nie chcą udawać zdobywców, bohaterów i twardzieli, pragną szczerze okazywać uczucia… wzruszać się na przykład, choćby do łez.

A co się staje najważniejsze dla kobiet dojrzałych? Rozwój, poczucie własnej wartości, duchowość, szczęście i wybaczenie.  Szczęście rozumiane jest tu jako poczucie spełnienia w każdym calu. A dlaczego wybaczenie? Dlatego, że często koncentrując się na tym, co na zewnątrz, na innych ludziach inwestowały w to za dużo, nie dostając tego, czego oczekiwały. Często trzeba wybaczyć mężczyznom, rodzicom, dzieciom… a także sobie.

 

Skoro wiadomo, że istnieją potrzeby dusz, nieco inne niż te, które najczęściej spełniamy, to może już dziś można się do nich odnieść, zadbać o nie? Będzie łatwiej w przyszłości.

 

Działanie nie jest domeną  duszy. 

 

Zatrzymaj się, wejdź w siebie, odpowiedz na zasadnicze pytania, dostrzeż, czego brakuje. I sięgaj po to codziennie.

 

Dziś zapytaj szczerze swoją duszę czego potrzebuje. A potem posiedź 10 minut w ciszy. Ręczę, że dostaniesz odpowiedź.

 

 

Print Friendly

Dlaczego warto patrzeć w oczy

Kiedy mówiąc , patrzymy w oczy drugiego człowieka,
przekazujemy mu swoje uczciwe intencje,
ale jednocześnie widzimy jak nasze słowa odbijają się w jego oczach,
jak on na to reaguje.

 

Na szkoleniu z komunikacji usłyszymy, że jeśli chcemy być wiarygodni, powinniśmy patrzeć w oczy naszym rozmówcom.
Pewno tak… tyle, że nie jest to obojętne jakie  to jest  spojrzenie.  Lubię opowiadać  o rozmowie z kandydatem na businessmana (on myślał, że już nim jest), który prowadził ze mną rozmowę dokładnie według świeżo poznanych reguł dobrej komunikacji. Był świetnie ubrany,  bo był też na szkoleniu z budowania wizerunku; witając się ścisnął mi rękę, mocniej niż by wymagała tego sytuacja i… fakt, że jestem kobietą, a potem mówiąc i słuchając patrzył mi w oczy… Miałam wrażenie, że nawet na sekundę nie spuścił wzroku, ani nie przeniósł go na coś innego.   Pomyślałam sobie, że to efekt wiary w słowa jakiegoś trenera komunikacji. Istotnie tak było, o czym sam mi powiedział, kiedy już dłużej porozmawialiśmy. Dowiedział się, że ma przez 85% trwania rozmowy patrzeć w oczy rozmówcy…  A ponieważ nie mógł przewidzieć jak długo będziemy rozmawiać, chciał na pewno tę normę wyrobić. Wykorzystał też wiedzę ze szkolenia na temat negocjacji, gdzie dowiedział się, że nie może  pierwszy spuścić wzroku… Nie ukrywam, że było to najbardziej zabawne wyznanie, jakie usłyszałam w swoje karierze psychologa i trenera. Jestem przekonana, że niewłaściwie odebrał to szkolenie, choć on twierdził, że dokładnie to usłyszał.

 

Smuci mnie, że komunikacja dana człowiekowi po to, by łączyć go z innymi ludźmi, a nie tylko (jak utrzymuje część ludzi) żeby lepiej współdziałać,  wykorzystywana jest często jak sposób na osiąganie własnych, najczęściej materialnych,  celów.

Rzadko kto przychodzi na szkolenie, aby chcieć lepiej rozumieć ludzi… a jeśli nawet, to tylko po to, aby odczytać ich potrzeby i sprzedać im to, co ma do sprzedania. Tymczasem ja sam czuję się najlepiej nie wtedy, kiedy sprzedam swoją pracę, ale kiedy mam głębokie rozmowy z innymi ludźmi, kiedy  rozumiem to, co mówią i czują, kiedy ich słowa docierają do mojego serca i odpowiadam tak, jak w takiej chwili odpowiedzieć trzeba, nie czując nawet, że to robię… albo milczę przepełniona różnymi emocjami. A jak to jest u Ciebie?

 

Oczy są zwierciadłem duszy a nie narzędziem manipulacji.
Warto patrzeć w oczy, bo w nich można dostrzec uczucia rozmówcy,
które pozwolą traktować go lepiej, czulej.

 

Zdarza mi się, choć teraz już rzadko,  że rozmawiając z kimś z różnych powodów nie patrzę w oczy. Bywa, że nie widząc w porę prawdziwych uczuć, potraktuję daną osobę zbyt szorstko, albo powiem coś, do czego ona jeszcze nie dojrzała i powiedzenie jej tego w tym właśnie momencie, nie wniesie niczego dobrego.  

 

Ludzie czasem mówią, że chcą coś usłyszeć, że są na to gotowi, a ich oczy mówią zupełnie coś innego.  Twierdzą też, że u nich wszystko w porządku a oczy błagają o pomoc. Owszem, bywa i tak, że oczy pokazują, iż nie należy ufać tej osobie, że nie jest z nami szczera.  

Warto patrzeć w oczy, bo wtedy lepiej możemy podejmować decyzje. Wiem, że moja zdolność docierania  do sedna czyjegoś wyzwania czy bólu łączy się właśnie z tym, że  rozumiem mowę oczu.

Tak,  warto patrzeć w oczy. Po to, by zrozumieć lepiej człowieka, z którym rozmawiamy, z którym jesteśmy w jakiejś relacji. Dzięki temu lepiej się rozumiemy i stajemy się sobie bliżsi. A czy jest coś piękniejszego niż bliskość dwojga ludzi?

 

Dziś popatrz w oczy każdej osoby, z która rozmawiasz, po t, by poczuć się nieco bliżej.

 

 

Print Friendly

Szukaj właściwej osoby

Kiedy coś nam się nie podoba,
zwykle mamy pretensje do ludzi na pierwszej linii,
podczas gdy często są to  tylko jedynie wykonawcy ustaleń

 

Jedną z lepszych rad zapewniających skuteczność jest zasada:Działaj w kręgu własnego wpływu. Mówi ona mniej więcej to, że jeśli chcemy coś osiągnąć, zrealizować jakieś zamierzenie czy cel, trzeba koncentrować się na tym, co my sami możemy w tej kwestii zrobić. Nawet jeśli nasze cele realizowane są poprzez pracę ludzi, którymi kierujemy, możemy zadbać jedynie o swoje myśli, słowa i zachowania w stosunku do tych ludzi.

 

Nie zmienimy nikogo.
Ludzie zmieniają się sami, wtedy, kiedy tego chcą.

 

Możemy jedynie ich inspirować i tworzyć warunki zachęcające do zmian… albo je wymuszające. Podobnie jest z naprawianiem świata. 

 

Jeśli coś nam się nie podoba,
chcemy żeby świat w jakimkolwiek miejscu wyglądał  inaczej niż wygląda, 
trzeba się tym zająć.

 

Wszelka zmiana zaczyna się od nas samych, zatem  zanim zaczniemy wymagać określonych zachowań od innych, trzeba zadbać o właściwe zachowania u siebie. Działając w kręgu własnego wpływu staramy się również postępować tak, aby miało to sens. Po pierwsze chodzi o to, by reagować proaktywnie, czyli nie na zasadzie odreagowania jakiejś negatywnej emocji ale w zgodzie z celem, który chcemy osiągną i przyświecającymi nam wartościami.

My Polacy jesteśmy narodem dość impulsywnym i jeśli coś nam się nie podoba, chętnie reagujemy, tyle że często w sposób agresywny  lub nie tam, gdzie trzeba. Kasjer czy kasjerka w supermarkecie czy w banku odpowiadają za pracę w zakresie swoich kompetencji. To od nich zależy czy są wystarczająco uprzejmi i na ile dokładają starań aby załatwiać nas sprawnie i szybko.  Nie mają natomiast wpływu na sprzedawane produkty, ich brak czy konkretne wymagania od klienta.  Dlatego to nie do nich powinniśmy kierować niektóre uwagi  a tym bardziej pomysły czy zażalenia. Prawdę mówiąc osoby z pierwszej linii nie są nawet do końca odpowiedzialne  za swoje umiejętności. To przełożeni trenują i dopuszczają do kontaktu z klientem, zatem także w tym zakresie posiadają główną odpowiedzialność za obsługę klientów czy interesantów. 

 

Kiedy widzę, że jacyś ludzie ewidentnie nie wykonują swoich obowiązków czy też ich pracy towarzyszą niewłaściwe emocje, mówię im o tym. Wygląda to różnie, w zależności od ich zachowania. Czasami mówię po prostu: Miło byłoby usłyszeć od pani dziękuję; czasem ze  zrozumieniem stwierdzam: Chyba ma pani dziś niełatwy dzień; czasem pytam: Lubi pan swoją pracę?  W zależności od tego, co usłyszę potem różnie kontynuuję.  Zawsze chodzi mi o to, aby pomóc tej sobie zrozumieć związek między własnym zachowaniem a utrzymaniem pracy oraz poczuciem spełnienia. Kiedy jednak pracownik jest nieprzygotowany do wykonywania swoich kompetencji, nie ma narzędzi, wiedzy lub uprawnień, idę do menedżera… a bywa, że jeszcze wyżej.  Zależy mi bowiem na tym, aby dana sprawa była załatwiona.    

 

Powinniśmy reagować na wszelkie nieprawidłowości,
z jakimi spotykamy się korzystając z różnego rodzaju usług,
a także obsługi instytucji państwowych.

Mamy prawo oczekiwać wszelkiej pomocy od tych firm i instytucji.

 

Jeśli chcemy, żeby obsługa była coraz lepsza trzeba wymagać właściwego traktowania, ale także przekazywać informację zwrotną – zarówno pozytywną jak i negatywną –właściwym osobom. Chodzi o to, aby wiedzieli jak odbiera ich pracę klient czy interesant.  Aby mogli stanąć przed konkretnym osobistym wyborem.

 

Dziś jeśli będziesz reagował na niedociągnięcia w pracy innych, kieruj je do właściwych osób. Powstrzymaj się od niemiłych komentarzy.

 

 

 

 

Print Friendly

Bóle rozwojowe

Każdy związek jest szansą na rozwój.
Z każdej relacji można wynieść naukę.
Każdy człowiek ma własną drogę życiowa i uczy się tak, jak potrafi.
Pomagajmy uczyć się naszym dzieciom wyciągać wnioski
i nie zabraniajmy im dokonywać wyborów.
Nie zmuszajmy, by wybierały tak, jak my sobie tego życzymy.
Czasami bolesne doświadczenia są ważniejszą życiową lekcją
niż sukcesy czy tak zwane spokojne życie.
Dusza często wie lepiej, czego ma się uczyć.

 

 Kiedy kocha się kogoś, pragnie się jego szczęścia. Z reguły, jednak,  szczęście jakiego pragniemy dla naszych, dzieci, w ogóle – bliskich to wszystko to, co sami uznajemy za szczęście. Czasem jest to tak, że chcielibyśmy, aby żyły tak jak my – to wtedy, gdy swoje życie postrzegamy jako szczęśliwe; czasami zaś pragniemy dla nich życia zupełnie innego   – ma to miejsce wtedy, kiedy sami nie jesteśmy specjalnie szczęśliwi.  Wcale nie jest powiedziane, że nasi bliscy szczęście rozumieją podobnie, więcej, jest nawet zupełnie możliwe, że widzą je zupełnie inaczej.

 

Może zatem być tak, że patrząc na wybory życiowe dzieci, obawiamy się, że przyjdzie im płacić za to wysoką cenę, że doświadczą czegoś, co w naszym pojęciu jest niedobre, a na pewno nie łączy się ze szczęściem.  Oczywiście próbujemy ich od tego odwieść, nakierować na właściwą drogę, chronić. Choć mamy prawo do własnego zdania i do tego, by je wyrażać, to jednak nie zawsze warto interweniować. Czasem lepiej nawet pozwolić przeżyć  dzieciom (zwłaszcza dorosłym) negatywne konsekwencje jakichś wyborów niż chronić je przed tym doświadczeniem.

 

Wierzę, że każdy człowiek ma nie tylko świadomą drogę do przeżycia, ale ma się również w życiu nauczyć czegoś, co niekoniecznie jest uświadamiane. Często to jego dusza ma pewne potrzeby i dlatego popycha go wciąż w miejsca i do zdarzeń, które mogą mu to zapewnić. Ważne aby to przeżył i wyniósł z tego naukę, by zrozumiał coś ważnego.  Przy czym niekoniecznie musi o tym poinformować cały świat, a w nim – przede wszystkim – nas. To zrozumienie równie może zachodzić na poziomie nieuświadamianym, duchowym. Objawiać się może w późniejszych decyzjach, a czasami nawet dopiero w momencie ostatecznego rozrachunku z życiem. To także jest rozwój. Może nawet ważniejszy niż to, co za takowy uznajemy świadomie.

 

Rozwój człowieka, ni ten świadomy ni nieuświadamiany
nie odbywa się po gładkiej prostej drodze.
To często drogi polne, bezdroża, zakręty, nawet ostre.

 

Nie znam żyjących pełnią życia ludzi, którzy podróżowali przez życie równym, ubitym traktem.  Taka podróż pozbawia kolorytu osobowość i nie powoduje rozwoju. Dlatego czasem dopiero wtedy, kiedy świadomie zabierzemy się za swój rozwój, zaczyna się ciekawa podróż. Właśnie wtedy  pojawiają się niespodzianki, zakręty… bezdroża.  To może rodzić przykre emocje, może boleć.

Kiedy  w wyniku wyborów prowadzących do rozwoju – obojętnie czy uświadamiamy to sobie czy nie – pojawiają się trudne chwile, albo bolesne doświadczenia, warto pamiętać, że to… bóle rozwojowe. Dobrze, kiedy potrafimy tak spojrzeć także na doświadczenia naszych bliskich. Bądźmy przy nich wtedy, bądźmy również przy sobie, kiedy nas to spotyka, jednak postarajmy się o pewien dystans, który pozwoli nam to lepiej znosić.

 

Ileż to razy bywałam w życiu na polnej drodze, nie wiedząc dokąd ona prowadzi.  Ileż  ostrych zakrętów za mną, a wierzę, że również przede mną.  Jednak to, kim dzięki temu jestem i to, co w wyniku tych doświadczeń rozumiem, jest absolutnie bezcenne. Nie łatwo było mi również asystować bólom rozwojowym moich dzieci. Wyzwaniem było dla mnie obserwowanie konsekwencji jakie przyniosły wybory mojej mamie i wciąż wyzwanie stanowi życie brata. Rozumiem jednak, że to ich życie i tylko oni mogli i mogą coś z tego wynieś, zrozumieć, nauczyć się.

 

Każdy ma swoją drogę do przeżycia a to, co nam wydaje się niedobre, może mu służyć, jeśli nie teraz, to w przyszłości… Jeśli nie być przyczynkiem do szczęścia, to do rozwoju duszy.

 

Dziś nabierz dystansu do przeżyć bliskich ci ludzi. Może uda ci się powstrzymać przed nadmierną ingerencja w ich życie. 

 

Print Friendly

Szkolenia

16.09.2016

Droga do... Sopot 2016-2017

Gdzie: Sopot
Prowadzi: Anna Kunicka oraz Iwona Majewska-Opiełka

16.09.2016

VI Dni Siły w Warszawie

Gdzie: Warszawa
Prowadzi: Iwona Majewska-Opiełka oraz trenerzy ASDIMO i goście

16.09.2016

Droga do... 2016-2017

Gdzie: Warszawa
Prowadzi: Iwona Majewska-Opiełka

więcej szkoleń

Spotkania KSD

Brak zaplanowanych spotkań

Lubisz ASDIMO?

Kanał YouTube


„Jesteśmy nawzajem za siebie odpowiedzialni. Zbiorowo. Świat jest naszym wspólnym dążeniem. Możemy powiedzieć, że jest jak ogromne puzzle, i każdy z nas jest jego bardzo ważną i niepowtarzalną cząstką. Razem możemy się połączyć i zrodzić potężną przemianę na świecie. Pracując nad wyniesieniem naszej świadomości na wyższy poziom duchowego zrozumienia, zaczniemy uzdrawiać siebie, potem innych i świat.” -Betty Eadie w książce pod redakcją R. Carlsona i B. Shielda „Podręcznik dla duszy”

ARCHIWA BLOGA

Dołącz do nas na Google+